دوشنبه 20 مرداد 1399 - 10:28 قبل از ظهر

نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازدید 1485
نویسنده پیام
admin آفلاین


ارسال‌ها : 20
عضویت: 21 /2 /1391
سن: 22

تشکر شده : 19
تخصصي شدن گرايش هاي كارشناسي ارشد
معاون آموزشی وزیر بهداشت:

گرایشهای تخصصی پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد ایجاد می شود


معاون آموزشی وزیر بهداشت با اعلام اینکه سهمیه مردان از رشته پرستاری حذف نشده است از ایجاد گرایشهای جدید پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد برای تخصصی شدن این رشته در کشور خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری به نقل از فارس، محمد علی محققی افزود: از مباحثی که هم اکنون در شورای گسترش آموزش پزشکی مطرح است، تخصصی شدن رشته پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد است به عنوان مثال ما در خیلی بخشها مثل سوختگی، اورژانس، قلب و سالمندان پرستار متخصص نداریم.

وی ادامه داد:‌ مشکلات محتوایی و ظرفیت پذیرش علاوه بر رشته پرستاری برای 14 رشته دیگر شامل مامایی، بهداشت باروری، بهداشت، مولکولهای ژنتیک، علوم تشریحی وجود دارد و به نظر می‌رسد در مورد این رشته‌ها در بازار به اشباع رسیده‌ایم یا به نوعی با بن‌بست مواجه شده‌ایم بنابراین باید با اصلاح در ظرفیت پذیرش و در برخی موارد محتوای آموزشی آنها با توجه نیاز جامعه کاری کنیم که از بن بست خارج شویم.

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: به همین علت شورای گسترش آموزش پزشکی تصمیم گرفته است که فعلاً در این رشته‌ها افزایش ظرفیت پذیرش را محدود کند، یا حتی ممکن است در مورد برخی از آنها تصمیماتی مبنی بر توقف پذیرش یا محدود شدن پذیرش گرفته شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از این رشته‌ها فعلاً اضافه شدن ظرفیت پذیرش نخواهیم داشت تا تکلیف آنها با توجه به نیاز جامعه روشن شود.

محققی گفت: یکی از مهمترین علل این مسئله اشباع شدن نیروی انسانی فارغ التحصیل این رشته‌ها در بازار کار است که یک نمونه مهم آنها رشته علوم تشریحی است که حجم زیادی دانشجو با محتوای درسی گسترده در دانشگاههای علوم پزشکی دارد به همین علت شورای گسترش آموزش پزشکی تصمیم گرفت که پذیرش در این رشته را محدود کند.

وی ادامه داد: پذیرش در این رشته به صورت تدریجی طی 3 سال محدود می‌شود و بعد ظرفیت پذیرش جدید برای رشته‌های جدیدی که مورد نیاز جامعه است مانند رشته باروری و ناباوری با برنامه درسی جدید ایجاد می‌شود. البته رشته علوم تشریحی نیز می‌تواند با توجه به مباحث جدید با تغییرات و تحول اساسی وجود داشته باشد که این گزینه نیز در شورای گسترش در حال بررسی است.

معاون وزیر بهداشت گفت: البته رشته‌های دیگری نیز وجود دارند که فارغ التحصیلان آنها با علوم تشریحی آشنا می شوند و می‌توان با تغییراتی در محتوای درسی آنها نیاز جامعه را به این تخصص برآورده کرد که یکی از دیدگاهها در شورای گسترش آموزش پزشکی نیز همین است.

وی ادامه داد: به هر حال برای اینکه رشته‌های علوم پزشکی دچار رکود نشوند و از بن بست خارج شوند دیدگاههای مختلفی در وزارت بهداشت وجود دارد که یکی از این مباحث ایجاد گرایشهای جدید است.

وی گفت: به عنوان مثال در رشته پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد ایجاد گرایشهای جدید مورد نیاز جامعه است به همین علت به نوعی تخصصی شدن این رشته است دنبال می شود، در حال حاضر بیشتر پرستاران در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش داخلی و جراحی تربیت می‌شوند در حالی که در جامعه نیازهای دیگری مانند پرستاری سوختگی، پرستاری ICU، جراحی قلب، اورژانس، روانپزشکی و سالمندان نیز نیاز داریم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در بسیاری از این گرایشها یا پرستار متخصص در کشور نداریم یا گرایش آنها به تازگی تصویب شده است، دهها گرایش وجود دارد که می‌توان در آنها پرستار تخصصی تربیت کرد،مقطع آن هم کارشناسی ارشد است.

محققی گفت: بنابراین یکی از رویکردها در شورای گسترش آموزش پزشکی این است که کارشناسی ارشد پرستاری را در گرایشهای مورد نیاز جامعه گسترش دهیم. برنامه درسی آ‌نها نیز شامل یکسری مباحث مشترک و یک قسمت اختصاصی خواهد بود به این ترتیب به طور جهشی مشکلات این رشته حل می‌شود و ظرفیت پذیرش هم ( در مقطع کارشناسی ارشد) چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: البته هنوز میزان افزایش ظرفیت محاسبه نشده است و این مباحث فعلاً در حد نظر در شورای گسترش آموزش پزشکی مطرح است و قرار است در جلسات این شورا که هر دو ماه یکبار تشکیل می‌شود، درباره آن تصمیم گیری شود و در این زمینه مصوبه داشته باشیم.

وی ادامه داد: فعلاً شورای گسترش افزایش پذیرش در رشته پرستاری را محدود کرده است تا این مشکلات محتوایی حل شود زیرا باید مشخصاً بدانیم که برای چه منظوری و در کجا پرستار می‌خواهیم.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در مورد سهمیه مردان در رشته پرستاری نیز گفت: سهمیه مردان در رشته پرستاری حذف نشده است اما برخی دانشگاههای علوم پزشکی نیازشان بیشتر به پرستار زن بوده است و به همین علت پرستار زن گرفته‌اند و الا سهمیه مردان باقی است.

وی در مورد میزان سهمیه مردان برای رشته پرستاری گفت: سهمیه آزاد است و میزان پذیرش بسته به تعداد شرکت مردان برای پذیرش در این رشته است،در برخی موارد کمتر از 20تا 30 درصد متقاضیان این رشته مرد هستند که البته در بین آنها نیز به صورت رقابتی پذیرش انجام می شود.

وی تأکید کرد: در برخی دانشگاههای علوم پزشکی نیاز مبرم به پرستار زن وجود داشته است به همین علت سهمیه بومی را از بین زنان پذیرش کرده‌اند و گرنه سهمیه مردان در کل باقی است و سازمان سنجش در این زمینه نقشی نداشته است.

پایان خبر

کد: 3321

پنجشنبه 02 شهریور 1391 - 11:08
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
niloo آفلاینارسال‌ها : 7
عضویت: 18 /6 /1391
محل زندگی: اهواز
تشکرها : 4
تشکر شده : 1
پاسخ : 1 RE تخصصي شدن گرايش هاي كارشناسي ارشد
اگه اينجور بشه خيلي خوب ميشه

شنبه 18 شهریور 1391 - 00:55
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :